آموزش بک آپ گیری از cpanel

رامونا امیری 22 دی 1398 ۰ دیدگاه

در این مقاله، آموزش بک آپ گیری از هاست cpanel را خواهیم داشت. اگر از هاست سی پنل سینداد برای میزبانی خود استفاده می‌کنید، حتماً می‌دانید که سی پنل ابزاری بسیار ساده اما قدرتمند برای تهیه ریستور بک آپ است. این آموزش نیز شامل نحوه ریستور بکاپ سی پنل است.

آموزش بک آپ گرفتن از cpanel

لزوم بکاپ گرفتن از cpanel چیست؟

اگر در کسب‌و‌کار خود صاحب سایتی هستید یا به‌عنوان مدیر سرور از سایت‌های مشتریان خود میزبانی می‌کنید، لزوم بکاپ گیری از سایت و ریستور کردن اطلاعات برای شما با اهمیت است.

همچنین اگر به‌ عنوان مدیر سرور در یک شرکت فعالیت می‌کنید شاید نیاز داشته باشید تا از اطلاعات مشتری بر روی سرور و هاست قبلی backup تهیه کرده و خودتان وظیفه انتقال و ریستور کردن اطلاعات بر روی سرور جدید را بر عهده داشته باشید. در این صورت این مقاله به شما کمک خواهد کرد تا بک آپ گرفتن از cpanel را به‌درستی و بدون مشکل انجام دهید.

چنانچه نیازمند هاست و سرور جدید برای انتقال اطلاعات مشتریان خود از هاست یا سرور قدیمی هستید، می‌توانید به‌راحتی با مطالعه پلن هاستیگ سینداد و بررسی تعرفه‌های خرید هاست مناسبترین گزینه را مطابق با نیاز خودتان انتخاب کنید یا با مشاوره تیم فنی، این انتقال را انجام دهید.


خرید هاست لینوکس ایران


خرید هاست لینوکس آمریکا

چگونه از هاست cpanel خود بکاپ بگیریم؟

برای بک آپ گرفتن از cpanel باید به منوی Files >> Backup Wizard در cPanel مراجعه کنید.

همانطور که در تصویر نیز مشاهده می‌کنید، می‌توانید از تب Find در صفحه اصلی برای جستجو بک آپ سی پنل استفاده کنید.

بر روی گزینه Backup Wizard کلیک کنید، با دو گزینه زیر مواجه می‌شوید:

۱- Backup

۲- Restore

بک آپ گرفتن از cpanel

ابزار backup برای شما امکان ایجاد نسخه پشتیبان به صورت partial یا full را فراهم می‌کند و می‌توانید فایل‌های پشتیبان خود را به‌راحتی در دستگاه خود ذخیره کرده یا توسط FTP به یک سرور یا دستگاه راه دور منتقل کنید. در ادامه این آموزش با چگونگی فرایند ریستور بکاپ سی پنل آشنا خواهیم شد. عملیات بکاپ زمانی مناسب است که به‌دنبال انتقال از سرور هستید، یا نیاز به نگهداری نسخه پشتیبانی دارید.

ریستور کردن به شما این امکان را می‌دهد که به‌هنگام انتقال از یک سرور به سرور دیگر، عملیات بازگردانی اطلاعات از نسخه‌های پشتیبان قبلی یا از سرورهای دیگر را انجام ‌دهد.

بک آپ گرفتن از cpanel

ابتدا با گزینه بکاپ شروع می‌کنیم. روی “Backup” کلیک کنید. در ادامه، گزینه‌های مختلف بکاپ گیری برای شما نمایش داده می‌شود.

۱- ریستور فول بکاپ سی پنل

Full Backup: این مدل به شما امکان دانلود یک نسخه کامل پشتیبانی از هاست cPanel که شامل تمامی فایل‌ها، بانک‌های اطلاعاتی، حساب‌های ایمیل، گواهینامه‌های SSL، فایل‌های تنظیمات و غیره است، را به‌صورت یک آرشیو می‌دهد. این ویژگی گزینه‌ای دارد که امکان دانلود backup را در Home Directory سی پنل و همچنین سرور ریموت از طریق FTP فراهم می‌آورد.

بک آپ گرفتن از cpanel

در تصویر بالا، همانطور که مشاهده می‌کنید گزینه Backup Destination وجود دارد که با استفاده از آن می‌توانید نسخه پشتیبان را در دایرکتوری اصلی حساب cPanel خود قرار دهید. گزینه‌ای نیز برای اطلاع‌ رسانی از طریق ایمیل وجود دارد. اگر نوتیفیکیشن ایمیل را تنظیم کنید، پس از اتمام مراحل backup، نوتیفیکیشن ایمیل را نیز دریافت خواهید کرد.

بک آپ گرفتن از cpanel

در تصویر بالا گزینه Backup Destination بر روی Remote FTP Server نشان داده می‌شود. شما تنها باید موارد زیر را تنظیم کنید:

Remote Server: FTP hostname or IP Address
Remote User: FTP username
Remote Password: FTP password
(Port: FTP port (default data port of FTP is 21

Remote Directory: در این قسمت نام دایرکتوری که قصد قرار دادن نسخه پشتیبان در آن را دارید؛ تنظیم کنید.

Partial -2 بکاپ سی پنل

Partial Backup: این مدل به شما امکان می‌دهد تا بخشی از backup فایل‌ها، دیتابیس و فورواردی‌ها و فیلترهای ایمیل را به صورت آرشیو‌های جداگانه در دستگاه خود دانلود کنید. شما می‌توانید گزینه‌های زیر را انتخاب کنید:

 Home Directory 
 MySQL Databases 
  Email Forwarders and Filters 

برای هر یک از این گزینه‌ها، آرشیو backup، همانطور که در تصویر زیر نشان داده شده است‌، در دستگاه شما ذخیره می‌شود.

بک آپ گرفتن از cpanel

اگر بر روی دکمه “Download” کلیک کنید، نسخه پشتیبان در دستگاه شما دانلود می‌شود.

حال ما می‌توانیم به گزینه cPanel >> Files> Backup Wizard >> Restore  برویم.

بک آپ گرفتن از cpanel

به تصویر بالا توجه کنید گزینه ریستور به شما امکان ریستور کردن از Home Directory، پایگاه داده MySql و فورواردرهای ایمیل را می‌دهد.

فقط کافی است از دستگاه خود نسخه پشتیبان تهیه شده را انتخاب کنید و روی دکمه Upload کلیک کنید.

بک آپ گرفتن از cpanel

 اگر همچنان در نحوه ریستور بکاپ سی پنل خود مشکلی دارید، با بخش پشتیبانی فنی سینداد تماس بگیرید و تیم فنی بدون هیچ محدودیت زمانی در تمام اوقات آماده پاسخگویی به شما است.

ریستور بکاپ فایلها در cPanel

برای تهیه backup از فایل‌های خود هنگام بک آپ گرفتن از cpanel، باید کلیه‌ی فایل‌ها را از پوشه public_html با استفاده از نرم‌افزار FTP client بر روی کامپیوتر خود دانلود کنید. سپس هر زمانی که تمایل داشتید می‌توانید بکاپ فایل‌ها را به راحتی در هاست خود آپلود کنید تا وب‌سایت شما ریستور شود.

ریستور بکاپ پایگاه داده در cPanel

پس از تهیه backup از همه فایل‌ها در سیستم شخصی خود، باید یک کپی از پایگاه داده MySQL خود نیز تهیه کنید. می‌توانید به آموزش دقیق و کامل در مورد نحوه ریستور بک آپ پایگاه داده MySQL مراجعه کنید.

فناوران شبکه سینداد (دانش بنیان)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.