آموزش نصب دایرکت ادمین در سرور لینوکس

رامونا امیری 21 خرداد 1399 ۰ دیدگاه

DirectAdmin یک کنترل پنل رایج در میزبانی وب است که توسط بسیاری از دارندگان VPS برای تسهیل مدیریت وب‌سرور، FTP، ایمیل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. این برنامه توسط بسیاری از سیستم عامل‌ها از جمله موارد زیر پشتیبانی می‌شود:

Red Hat Enterprise Linux / CentOS ۵ and 6

FreeBSD ۸ and 9

Debian ۶ and 7

آموزش نصب دایرکت ادمین در سرور لینوکس

سخت افزار مورد نیاز برای نصب دایرکت ادمین

موارد زیر الزامات سیستم جهت نصب دایرکت ادمین است، اگرچه پیشنهاد می‌کنیم برای آگاهی از آخرین اطلاعات به وب‌سایت این برنامه به آدرس http://www.directadmin.com/install.html مراجعه کنید. باید اطمینان حاصل کنید که VPS شما دارای حداقل منابع زیر است:

۵۰۰Mhz CPU

۱GB RAM

۲GB disk storage

۲x public IPv4 addresses (for2 DNS), 1x IPv4 can be used if using external DNS

(FQDN for VPS (e.g. server1.example.com

آماده سازی سرور مجازی جهت نصب دایرکت ادمین

DirectAdmin بسیاری از برنامه‌ها را از دایرکتوری منابع خود نصب می‌کند، بنابراین باید اطمینان حاصل کنید که قبل از نصب دایرکت ادمین، هرگونه تداخل در فرایند نصب نرم‌افزار‌ها برطرف شده است. بنابراین باید نرم‌افزار‌های زیر را حذف کنید:

نحوه نصب دایرکت ادمین
  • Apache یا هر وب سرور دیگر مانند (i.e. Nginx, Lighttpd, etc.)
  • PHP
  • MySQL
  • (FTP server (ProFTPd, Pure-FTP, etc
  • (Email server (Exim, Postfix, Sendmail, etc

برای نصب و کامپایل برنامه‌های مختلفی که DirectAdmin از آنها استفاده می‌کند، باید مطمئن شوید که موارد زیر در VPS نصب شده است:

  • gcc
  • g++
  • DNS server

همان‌طور که پیشتر گفته شد، قبل از شروع نصب دایرکت ادمین، نصب سرور DNS در سرور مجازی الزامی است که ما نصب و تنظیم BIND9 را پیشنهاد می‌کنیم. پس از اتمام این مرحله می‌توانید به مرحله نصب بروید.

نحوه نصب دایرکت ادمین

قبل از شروع نصب باید وارد قسمت کلاینت DirectAdmin در وب‌سایت خود شوید و آدرس IP مربوط به سرور مجازی خود را چک کنید.

آماده سازی سرور مجازی جهت نصب دایرکت ادمین

سپس با کمک SSH و با استفاده از root credentials به سرور مجازی خود وارد شوید و با اجرای موارد زیر، اسکریپت نصب دایرکت ادمین را دریافت کنید:

cd /root
wget http://www.directadmin.com/setup.sh
chmod 755 setup.sh

اکنون می‌توانید اسکریپت نصب را به این ترتیب اجرا کنید:

./setup.sh

پس از اجرای اسکریپت، از شما خواسته می‌شود برای گرفتن DirectAdmin client ID، شماره سریال لایسنس و نام هاست مربوط به سرور مجازی خود را وارد کنید.

از آنجا که ما در حال نصب DirectAdmin بر روی یک سرور مجازی هستیم، باید با توجه به تجهیزات شبکه اصلی خود، تغییراتی در فایل /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf ایجاد کنیم:

[ethernet_dev=[DEVICE NAME

که در آن بخش [DEVICE NAME] نام آداپتور اصلی شبکه در سرور مجازی شما است. با اجرای دستور زیر می‌توانید نام آداپتورهای شبکه خود را پیدا کنید:

ipconfig -a

برخی از نام‌های رایج این تجهیزات عبارتند از venet0:0 (OpenVZ، Virtuozzo و غیره)،  eth0:1 و eth0. اکنون می‌توانید با استفاده از URL زیر به DirectAdmin دسترسی پیدا کنید:

http://{VPS IP]:2222

با این حال باید توجه داشته باشید که در URL بالا، از پروتکل رمزگذاری شده HTTPS (SSL) استفاده نمی‌شود، بنابراین ممکن است که اطلاعات ورودی شما به صورت clear text یا کاملاً قابل خواندن بشود و در دسترس عموم قرار بگیرد.

تنظیمات پشتیبانی از SSL

به‌طور پیش فرض، DirectAdmin از اتصال مبتنی بر (HTTPS (SSL پشتیبانی نمی‌کند، بنابراین به منظور پشتیبانی از این پروتکل، تغییراتی در تنظیمات نهایی بایستی انجام شود.  در این بخش به شما نشان خواهیم داد که چگونه می‌توانید یک گواهینامه  ‘self-signed’ را تنظیم و نصب کنید تا از آن برای ورود به بخش مدیریت DirectAdmin با استفاده از HTTPS استفاده شود. موارد زیر را در خط فرمان SSH در VPS خود اجرا کنید:

نصب دایرکت ادمین
نصب دایرکت ادمین

حال باید SSL را در تنظیمات DirectAdmin فعال کنیم:

vi /usr/local/directadmin/conf/directadmin.conf

در تنظیمات، بخش SSL=0 را پیدا کنید و آن را به‌صورت زیر تغییر دهید:

SSL=1

اکنون لازم است DirectAdmin را به‌منظور اعمال و ذخیره تغییرات، مجدداً restart کنیم:

service directadmin restart

اکنون می‌توانید با آدرس زیر و با امنیت بالا وارد DirectAdmin در سرور مجازی خود شوید:

https://{VPS IP]:2222

مراحل نصب دایرکت ادمین در سرور مجازی با موفقیت به اتمام رسید. در صورتی که در هر یک از مراحل با مشکلاتی مواجه شدید، با تیم فنی سینداد تماس حاصل کنید تا راهنمایی‌های لازم را به شما بدهند.

فناوران شبکه سینداد (دانش بنیان)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.