دیتاسنتر سبز چیست؟

رضا فرخندگان ۰۲ آبان ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

در این مقاله قصد داریم تا با دیتاسنتر سبز (Green Datacenter) آشنا شویم. همان‌گونه که قبلاً توضیح دادیم، دیتاسنتر مکانی متشکل از سیستم‌های شبکه‌ای است که سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف از آن جهت سازمان‌دهی، پردازش، ذخیره و انتشار حجم زیادی از داده‌ها استفاده می‌کنند.

اما دیتاسنترها نیازمند منابع بسیار زیادی از انرژی برای تامین برق بوده و حرارت بسیار زیادی تولید می‌کنند و در نتیجه باعث آلودگی‌های زیست محیطی می‌شوند. این امر محققان را بر آن داشت که از دیتاسنتر سبز استفاده کنند.

دیتاسنتر سبز چیست؟

دیتاسنتر سبز چیست؟

دیتاسنتر سبز مخزنی برای ذخیره‌سازی، مدیریت و انتشار اطلاعات است که در آن سیستم‌های مکانیکی، الکتریکی، کامپیوتری و نور با بالاترین بازدهی و کم‌ترین تاثیر بر روی محیط زیست طراحی شده‌اند.

نحوه‌ی ساخت و عملکرد دیتاسنتر سبز متشکل از جدیدترین تکنولوژی‌ها و استراتژی‌ها در راستای محافظت از محیط زیست است.

دیتاسنتر سبز چیست؟

ویژگی‌های دیتاسنتر سبز:

 برخی از ویژگی‌های دیتاسنترهای سبز:

  • به‌حداقل رساندن فضای اشغال شده توسط ساختمان دیتاسنتر
  • حداقل استفاده از مصالح ساختمانی، فرش و رنگ
  • محوطه و فضای پایدار
  • بازیافت هرچه بیشتر زباله‎‌ها
  • نصب مبدل‌های کاتالیزوری بر روی ژنراتورهای پشتیبان
  • استفاده از فناوری‌های جایگزین مانند فتوولتائیک، پمپ‌های حرارتی و خنک‌کننده‌های تبخیری
  • استفاده از خودروهای هیبریدی یا الکتریکی در محوطه دیتاسنتر

مزایای دیتاسنترهای سبز:

ایجاد یک دیتاسنتر سبز در ابتدا ممکن است هزینه‌های زیاد در بر داشته باشد، اما در دراز مدت نحوه عملیات و نگهداری دیتاسنتر باعث کاهش هزینه‌ها و همچنین صرفه‌جویی در مصرف انرژی خواهد شد.

یکی از مزیت‌های دیتاسنترهای سبز، استفاده از تکنولوژی مجازی‌سازی است. استفاده از سرورهای مجازی به‌جای سرورهای فیزیکی باعث کاهش مصرف برق خواهد شد.

مزیت دیگر دیتاسنترهای سبز، ارائه‌ی تسهیلات سبز به کارکنان در یک محیط کار سالم و راحت است. علاوه بر این، تسهیلات سبز باعث افزایش روابط کاری با جوامع محلی خواهد شد.

سخن آخر

طرفداران محیط زیست، روزانه در حال افزایش فشار خود بر روی سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف هستند و عموم دولت‌ها هم طرح‌های تشویقی زیادی را برای استفاده از تکنولوژی‌های سبز ارائه می‌دهند.

دیتاسنترهای فعلی حدود ۳ درصد از برق دنیا را مصرف می‌کنند که برابر با حدود ۳۰ گیگاوات انرژی در سال است. میزان کربن تولید شده در یک دیتاستر ۱۰ مگاواتی می‌تواند بین ۳ تا ۱۳۰ میلیون کیلوگرم گاز Co2 تولید کند.

 کاهش این مقدار کربن از طریق افزایش کارایی و استفاده از انرژی تجدید پذیر میسر است. کاهش مصرف برق در دیتاسنترها به‌معنی کاهش هزینه‌ها و همچنین کاهش منابع انرژی خواهد بود.

یکی از اصلی‌ترین خط مشی‌های فناوران شبکه سینداد کمک به حفاظت از محیط زیست است. در همین راستا سرورهای سینداد در آمریکا در دیتاسنتر سبز مستقر شده‌اند. امیدواریم تا بتوانیم به‌نوبه‌ی خود به حفاظت از محیط زیست کمک کنیم.

 

دیتاسنتر سبز
فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.