دیتاسنتر چیست؟

رضا فرخندگان ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ۰ دیدگاه

دیتاسنتر یا مرکز داده، مکانی متشکل از سیستم‌های شبکه‌ای است که سازمان‌ها و کسب‌وکارهای مختلف از آن جهت سازمان‌دهی، پردازش، ذخیره و انتشار حجم زیادی از داده‌ها استفاده می‌کنند. یک کسب‌وکار به‌طور خاص به برنامه‌های کاربردی، خدمات و داده‌های موجود در مرکز داده وابسته بوده و از آن به‌عنوان یک مرکز کانونی برای عملیات روزانه‌ی خود استفاده می‌کند.

 

دیتاسنتر چیست؟

مرکز داده فقط یک مکان نیست؛ بلکه ترکیبی از عناصر است. در کمترین حالت، مرکز داده به‌عنوان مخزن اصلی انواع تجهیزات فناوری اطلاعات از جمله سرور ها، سیستم‌های ذخیره‌سازی، سوئیچ‌های شبکه‌ای، روتر، فایروال، رک و هر آن‌چه که برای سازماندهی و اتصال تجهیزات IT مورد استفاده قرار می‌گیرد، به‌حساب می‌آید. یک پایگاه داده باید دارای زیرساخت مناسب از قبیل توزیع مناسب برق و سیستم‌های پشتیبانی برق مکمل مانند سوئیچ‌های الکتریکی، منابع برقی دائم، ژنراتورهای پشتیبانی، سیستم تهویه و خنک‌کاری مانند کولر باشد. تمام این‌ها نیازمند یک مکان فیزیکی دارای امنیت و فضای مناسب برای نگهداری تجهیزات است.

ادغام دیتاسنترها و کولوکیشن

تجارت‌های مدرن معمولاً از دو یا چند پایگاه داده در چند مکان فیزیکی برای انعطاف بیشتر و عملکرد بهتر استفاده می‌کنند و با اتصال کاربران به نزدیک‌ترین پایگاه داده، زمان تاخیر را کاهش می‌دهند. بالعکس، یک تجارت با چند پایگاه داده ممکن است به‌منظور به‌حداقل رساندن هزینه‌ها، از تعداد دیتاسنترها کم کند.

کولوکیشن یک گزینه‌ی جذاب برای سازمان‌هایی است که می‌خواهند از هزینه‌های بالا اجتناب کرده و مرکز داده خود را حفظ کنند. امروزه، کولوکیشن خدمات خود را گسترش داده و خدمات مدیریت ‌شده مانند اتصال مشتریان به فضای ابری عمومی را فراهم می‌کنند.

طراحی و معماری دیتاسنتر

دیتاسنتر چیست؟

ممکن است تصور کنید که از هر مکانی می‌توان برای مرکز داده استفاده کرد، اما واقعیت این است که انتخاب مرکز داده نیازمند تحقیقات بسیار زیادی است. فارغ از مسائل مالی و مالیاتی، دیتاسنترها بر اساس معیارهایی مانند موقعیت جغرافیایی، ثبات جوی، دسترسی به راه‌ها و فرودگاه‌ها، در دسترس بودن انرژی و مخابرات و حتی محیط سیاسی انتخاب شده‌اند.

مصرف انرژی و بهره‌وری دیتاسنتر

یک پایگاه داده ساده ممکن است فقط به چند کیلووات برق نیاز داشته باشد، درحالی که یک پایگاه داده بزرگ در مقیاس سازمانی نیازمند به ده‌ها مگاوات برق یا بیشتر باشد. امروزه دیتاسنترهای سبز به‌جهت آسیب‌رسانی بسیار کم به محیط زیست، از محبوبیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

سازمان‌ها اغلب بهره‌وری پایگاه داده را از طریق اثربخشی انرژی آن‌ها اندازه‌گیری می‌کنند. اثربخشی انرژی نسبت کل انرژی ورودی به پایگاه داده است که در تجهیزات آن تقسیم می‌شود. افزایش استفاده از مجازی‌سازی باعث استفاده بیشتر از تجهیزات IT شده که منجر به کارایی بیشتر، استفاده کمتر از انرژی و کاهش هزینه‌ها می‌شود.

ایمنی دیتاسنتر

امنیت موضوعی است که در طراحی دیتاسنترها باید مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد. یکی از جنبه‌های ایمنی، نحوه‌ی دسترسی به تجهیزات بزرگ و سنگین IT است. کارکنان باید بتوانند برای تعمیر و نگهداری تجهیزات به آن‌‎ها دسترسی ساده داشته باشند. اطفای حریق یکی دیگر از مسائل امنیتی ضروری در پایگاه داده بوده که باید حجم گسترده‌ای از تجهیزات حساس الکترونیکی را دربر بگیرد. امروزه دیتاسنترها از سیستم‌های اطفای حریق مطابق با استانداردهای حفظ محیط زیست استفاده می‌کنند. تدابیر امنیتی دیگری نیز مانند دسترسی محدود کارکنان و نظارت ویدیویی در دیتاسنترها باید لحاظ شوند.

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.