آموزش کنترل پنل هاست دایرکت ادمین

supermod 15 تیر 1396 ۰ دیدگاه

دایرکت ادمین

دایرکت ادمین (Direct Admin) یک کنترل پنل میزبانی وب گرافیکی است که مدیریت وب‌سایت‌ها بر روی هاست و سرور را بسیار آسان کرده است. شما می‌توانید با استفاده از پورت ۲۲۲۲ وارد دایرکت ادمین شوید (http://domain:2222). با استفاده از ایمیل مشخصات سرویس خود وارد دایرکت ادمین شوید.

دایرکت ادمین

کنترل پنل هاست دایرکت ادمین

  • برای آپلود کردن فایل روی سایت ابتدا باید از متصل بودن دامنه به هاست مطمئن شوید، سپس بر روی گزینه‌ی (Files) از منوی بالا کلیک کرده و سپس وارد پوشه (public_html) شوید. برای آپلود فایل روی گزینه (upload files to current directory) کلیک کنید. پس از آپلود اگر فایل شما اجرایی نباشد، قابل دانلود است. اگر تعداد فایل‌های شما زیاد است، می‌توانید آن‌ها را با فرمت (zip) یا (tar.gz) فشرده کنید و پس از آپلود آن را (extract) کنید.
  • برای انجام عملیات copy یا move می‌توان از امکان clipboard استفاده کرد. ابتدا در پایین صفحه یک بار روی دکمه (Empty Clipboard) کلیک کنید تا لیست آن خالی شود. سپس وارد فایل منیجر شوید و فایل خود را پیدا کنید. در کنار فایل‌های شما در سمت راست قسمت (Select) می‌توانید فایل‌های خود را علامت بزنید و سپس روی گزینه (Add to Clipboard) در زیر صفحه کلیک کنید. می‌توانید با استفاده از دکمه (Copy Clipboard files here) یا (Move Clipboard files here) برای کپی یا انتقال استفاده کنید.
  • برای حذف فایل نیز از قسمت Select در فایل منیجر دایرکت ادمین فایل مورد نظر را علامت زده و از پایین صفحه روی (Delete) کلیک کنید.
  • برای عوض کردن رمز عبور دایرکت ادمین نیز می‌توانید از قسمت (change password) می‌توانید رمز هاست را تغییر دهید.
  • برای تغییر سطح دسترسی فایل یا پوشه در دایرکت ادمین وارد فایل منیجر شود و سپس از قسمت (Select)، فایل یا پوشه مورد نظر را علامت زده و در زیر صفحه قسمت (With Selected)، سطح دسترسی مورد نظر را وارد کرده و روی دکمه (Set Permission) کلیک کنید.
  • برای ساخت بانک‌های اطلاعاتی در دایرکت ادمین ( database) وارد صفحه اصلی دایرکت ادمین شوید و از قسمت (MySQL Management) کلیک کنید. سپس روی دکمه (Create new Database) کلیک کنید.

بکاپ دیتابیس در دایرکت ادمین

برای گرفتن و دانلود بک‌آپ دیتابیس در دایرکت ادمین دو روش وجود دارد:

روش اول: ورود به دایرکت ادمین (MySQL Management) کلیک روی لینک (Download) دیتابیس موردنظر

 روش دوم: ورود به (phpmyadmin) انتخاب دیتابیس > کلیک روی گزینه (export)

  • برای ایجاد ایمیل اختصاصی در دایرکت ادمین می‌بایست پس از ورود به دایرکت ادمین به قسمت (E-Mail Accounts) رفته و سپس روی گزینه (Create mail account) کلیک کنید.
  • برای ایجاد اکانت FTP نیز می‌بایست مراحل زیر طی شود: پس از ورود به دایرکت ادمین روی گزینه (FTP Management) کلیک کنید، سپس روی گزینه (Create FTP account) کلیک کنید. (FTP Username): نام کاربری اکانت (FTPEnter Password): رمز عبور اکانت (Re-Enter Password): تکرار رمز عبور (Domain): با انتخاب این گزینه روت یا شاخه اصلی اکانت (FTP) شما قبل از (public_html) تغییر می کند. (Ftp): با انتخاب این گزینه روت اکانت به (public_ftp) تغییر می‌کند.

User: با انتخاب این گزینه روت یا شاخه اصلی اکانت (FTP) شما در (public_html) تنظیم می‌شود و تمام فایل‌ها در این پوشه آپلود می‌شوند. Custom: شما می‌توانید آدرس دیگری را در این قسمت مشخص کنید تا شاخه اصلی اکانت (FTP) شما روی آن تنظیم شود.

  • برای اضافه کردن نام دامنه جدید در دایرکت ادمین در صفحه اصلی دایرکت ادمین روی گزینه (Domain Setup) کلیک کنید. سپس روی گزینه (Add Another Domain) کلیک کنید.
  • برای ایجاد بک‌آپ در دایرکت ادمین روی گزینه (Create/Restore Backups) در صفحه اصلی دایرکت ادمین کلیک کنید. سپس موارد دلخواه را علامت بزنید. در صورتی که نیاز به فول بک‌آپ (Full backup) دارید. تمام گزینه‌ها را علامت بزنید و روی دکمه (Create Backup) کلیک کنید.

کنترل پنل هاست دایرکت ادمین

فناوران شبکه سینداد (دانش بنیان)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.