۷ نکته جهت افزایش امنیت هاست

supermod 15 اسفند 1397 ۰ دیدگاه

در این مقاله با ۷ نکته جهت افزایش امنیت هاست آشنا خواهیم شد. در مقالات قبلی با تعریف هاست و انواع آن آشنا شدیم؛ اما هاست هم مانند هر عنصر دیگری در دنیای اینترنت نیازمند رعایت نکات ایمنی به‌منظور جلوگیری از هک شدن است.

امروزه حفظ امنیت هاست به یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افراد فعال در این حوزه تبدیل‌شده است. علت آن هم کاملاً مشخص است. هاست می‌تواند مهم‌ترین قسمتی باشد که ممکن است آلوده شود. افراد زیادی ممکن است به یک هاست متصل باشند. بنابراین تمام کسانی که می‌توانند به آن متصل شوند، در معرض برخی خطرات قرار دارند. در این مقاله نکاتی را عنوان خواهیم کرد که با رعایت آن‌ها می‌توانید به افزایش امنیت هاست کمک کنید.

7 نکته جهت افزایش امنیت هاست

۱. امنیت و تنظیمات سیستم‌ عامل

امنیت سیستم‌عامل باید موضوعی مهم برای همه باشد، چون سیستم‌عامل در تمام نقاط جهان استفاده می‌شود. بنابراین تنظیماتی وجود دارند که باید به‌درستی انجام شوند تا در آینده مشکلی پیش نیاید.

سیستم‌عامل باید به‌گونه‌ای باشد که به‌راحتی قابل‌دسترسی نباشد. بدین منظور می‌توانید از نرم‌افزارهای امنیتی ضد تروجان و بدافزار استفاده کنید:

آنتی‌ویروس: از سیستم در برابر ویروس‌ها حفاظت می‌کند.

آنتی اسپم: از شما در برابر حملات اسپمر محافظت می‌کند.

نرم‌افزارهای ضد جاسوسی: از این نرم‌افزارها جهت حفاظت در برابر جاسوس‌های اینترنتی استفاده می‌شود.

مسدودکننده‌های Pop-up: حتماً می‌دانید که Pop-up یکی از آزاردهنده‌ترین مواردی است که در اینترنت وجود دارد. این نرم‌افزارها باعث می‌شوند از آن‌ها در امان باشید.

۲. مدیریت پچ

مدیریت پچ امری بسیار مهم است چون باید اطمینان حاصل شود پچ‌ها کاملاً با برنامه‌ها سازگار بوده و از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

۳. لیست سیاه و سفید برنامه‌ها

لیست سیاه یا Blacklist کردن یک برنامه‌ یعنی آن برنامه دیگر نباید مورداستفاده قرار بگیرد.

برخی از برنامه‌ها ممکن است کاربران را با خطرات جدی مواجه کنند؛ چون دارای باگ‌های امنیتی زیادی هستند. بنابراین باید اطمینان حاصل کنیم که این برنامه‌ها به‌خوبی مدیریت‌شده و در لیست سیاه قرارگرفته‌اند. 

لیست سفید هم همان‌طور که از نامش مشخص است، دقیقاً برعکس لیست سیاه عمل می‌کند.

7 نکته جهت افزایش امنیت هاست

۴. سیستم‌عامل مطمئن

7 نکته جهت افزایش امنیت هاست

همیشه این نکته را در نظر داشته باشید: سیستم‌عامل هاست باید مورد اعتماد باشد. سیستم‌عامل‌های مایکروسافت ویندوز و توزیع‌های مختلف لینوکس از درجه اطمینان بالایی برخوردار هستند.

البته توجه داشته باشید که آن‌ها را باید از منابع معتبر تهیه کنید. هنگام کرک کردن سیستم‌عامل دقت داشته باشید که سیستم‌عامل شما با تهدید Backdoor مواجه نشود.

۵. فایروال هاست

فایروال نقشی کلیدی در افزایش امنیت هاست دارد. شما می‌توانید در فایروال هاست نام افرادی که اجازه‌ی دسترسی به هاست را دارند، تعریف کنید. بدین ترتیب اگر فردی ناشناس قصد دسترسی به هاست شما را داشته باشد، فایروال این اجازه را به او نخواهد داد.

۶. تشخیص نفوذ به هاست

استفاده از فایروال به‌تنهایی کافی نیست. برخی از هکرها با روش‌هایی می‌توانند قوانین فایروال را دور زده و به هاست شما نفوذ کنند. بنابراین استفاده از راه‌کارهایی جهت تشخیص نفوذ باعث خواهد شد هنگامی‌که فردی ناشناس وارد سیستم شد، شما به‌سرعت از این نفوذ مطلع شده و جلوی خرابکاری او را بگیرید.

۷. امنیت سخت‌ افزار

هنگامی‌که از امنیت صحبت می‌کنیم، منظورمان فقط امنیت نرم‌افزاری نیست. سخت‌افزار هم نیازمند محافظت است. هنگامی‌که هکرها نتوانند به چیزی دسترسی پیدا کنند، ممکن است به سخت‌افزار آسیب برسانند.

 سخت‌افزار نمی‌تواند به‌تنهایی از خود محافظت کند. بسیار مهم است که سخت‌افزارها در مکانی نگهداری شوند که هکرها نتوانند به آن‌ها دسترسی پیدا کنند.

به‌منظور افزایش امنیت سخت‌افزاری می‌توانید از تکنیک‌های زیر استفاده کنید:

7 نکته جهت افزایش امنیت هاست

قفل کابل: کابل‌ها می‌توانند در معرض خطر قرار بگیرند. کابل‌ها هم ازلحاظ نقشی که دارند و هم ازلحاظ قیمت، بسیار حائز اهمیت هستند. بنابراین برای حفاظت بیشتر از کابل‌ها می‌توانید از قفل مخصوص کابل استفاده کنید.

مکان امن: اگر سخت‌افزارهای شما به‌ هر دلیلی دچار مشکل شوند، دیگر درست کار نخواهند کرد. سخت‌افزارها را در مکانی نگهداری کنید که کسی به آن‌ها برخورد نکند. چنانچه می‌خواهید موارد امنیتی را به بالاترین سطح رعایت کنید، می‌توانید سخت‌افزارها را در جعبه‌های کابینتی مخصوص نگهداری کنید.

البته شرکت فناوارن شبکه سینداد با بهره‌گیری از جدیدترین تکنولوژی‌ها موارد امنیتی هاست را چه ازلحاظ نرم‌افزاری و چه ازلحاظ سخت‌افزاری به بهترین نحو ارائه می‌دهد تا مشتریان دغدغه‌ای از این بابت نداشته باشند.

با خرید هاست و دامنه از سینداد همین امروز وب‌سایت خود را به دنیا معرفی کنید:


دامنه


هاست

فناوران شبکه سینداد (دانش بنیان)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.