بدافزارها

الناز منشاری ۱۸ تیر ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

در یک شبکه کامپیوتری،سرویس‌ها و پروتکل‌های متعددی نصب و پیکربندی می‌شود.در همین راستا، آشنایی با انواع حملات و تهدیدهای شبکه کمک بسیاری برای ایمن سازی سیستم‌ها خواهد کرد.

بدافزار(Malware):

به معنای نرم افزار مخرب است.این نرم افزار حاوی انواع ویروس‌ها و نرم افزارهای جاسوسی می باشد که بدون این‌که شما متوجه شوید روی کامپیوتر،موبایل و یا دیگر وسایل هوشمند اجرا می‌گردند.هکرها از این برنامه‌ها برای دزدیدن اطلاعات شخصی و ارسال اسپم و انجام فعالیت‌های مجرمانه استفاده می‌کنند.هکرها سعی بر این دارند تا کاربران را به کلیک کردن روی لینک‌‌هایی که حاوی نرم افزارهای مخرب و جاسوسی است، تشویق کنند. این نرم افزارهای مخرب در کامپیوترهایی که نرم افزارهای امنیتی در آنها نصب و تنظیم نشده‌اند، اجرا می‌شوند.نصب یک نرم افزار ضد بدافزار مانند آنتی ویروس‌ها وفایروال به طور مجزا در یک سیستم‌ها همواره توصیه می‌گردد.همواره به یاد داشته باشید تا از به روز ترین نسخه های برنامه ها و نرم افزارهای امنیتی استفاده نمائید.

انواع بدافزارها را می توان به گروه های زیر تقسیم نمود:

ویروس‌ها:

ویروس‌ها توسط برخی از برنامه نویسان مخرب طراحی شده است که ممکن است از کامپیوتر شما برای حمله به سیستم های دیگر و یا دزدیدن پول و اطلاعات شخصی و … استفاده کنند. گسترش ویروس ها عموما از طریق اینترنت است.

تروجان:

تروجان‌ها به گونه‌ای تظاهر می کنند که در حال انجام کار خاصی هستند ولی در عمل برای هدف دیگری ساخته شده‌اند. ظاهری مثبت اما در باطن هدفی مخرب دارند.

کرم‌ها:

کرمها اصولا ویروس نیستند. با این وجود تفاوت بین آنها بسیار اندک است و معمولا در اخبار روزمره آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. ویروس‌ها یک کامپیوتر منفرد را آلوده می کنند و سعی نمی‌کنند به کامپیوتر دیگری راه پیدا کنند اما کرم‌ها بسیار شرورترند چرا که سعی میکنند به کامپیوترهای دیگر انتقال پیدا کنند (مثلا با اشتراک گذاشتن فایل‌ها بوسیله Email یا بوسیله فلاپی دیسک ها). کرمها به شدت علاقه‌مند که فقط خود را در میان یک شبکه گسترش دهند. آنها به طور خودکار خودشان را به کامپیوترهای دیگر انتقال می دهند به علت اینکه انتقال آنها بین کامپیوترها به طور خودکار انجام می پذیرد سرعت گسترش آنها بسیار سریعتر از ویروس‌ها است.

بمب‌های منطقی:

بمب منطقی قطعه ای کد است که با درج در یک سیستم نرم افزاری آن را تبدیل به یک نرم افزار مخرب می کند. این بد افزار با اجرای نرم افزاری که در آن قرار گرفته است شروع به کار می کند و نوع دیگر آن با تنظیماتی که بر روی آن انجام می شود در یک تاریخ و زمان خاص شروع به کار می کند.

باکتری‌ها:

باکتری‌ها نوعی از بدافزارها هستند که برای فلج کردن کامپیوتر شما طراحی شده‌اند. همانگونه که از نام این نوع بدافزار معلوم است به شدت تکثیر پذیر است. یکی از ویژگی‌های باکتری‌ها تغییر شکل دائم است. به این صورت که در هر بار تکثیر مادر خود را پاک می‌کنند و با شکل دیگری در کامپیوتر دیگری ظاهر می‌شوند و به این ترتیب امکان شناسایی خود را بسیار دشوار می‌کنند.

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.