مدیریت سرور

رامونا امیری 04 اسفند 1398 ۰ دیدگاه

مدیریت سرور مجموعه عملکرد‌ها و فرآیند‌هایی است که از نصب و راه‌اندازی سیستم عامل تا مدیریت و نصب plugin‌ها، نصب نرم‌افزار‌ها و پیاده‌سازی امنیت برای کلیه سرورهای درون شبکه را در بر‌می‌گیرد. مدیریت سرور برای شرکت‌هایی که دارای سرورهای اختصاصی مانند Application Servers ،Proxy Servers ،Mail Servers، وب‌سرور و غیره می‌باشند، بسیار مهم است تا بتوانند نیازهای IT خاص خود را تامین کنند. ما در این مقاله سعی می‌کنیم که به یک‌سری از ضروریات جهت مدیریت سرور اشاره کنیم البته پلتفرم‌های مدیریتی سرور هم هستند که به شما کمک می‌کنند تا ملزومات مهم مدیریت IT را با خصوصیات زیر تلفیق کنید.

مدیریت سرور

مدیریت سرور توسط تیم پشتیبانی سینداد

شرکت فناوران شبکه سینداد در زمینه مدیریت سرور به پشتوانه تیم حرفه‌ای و با تجربه‌ی خود و براساس نیازسنجی‌های مستمر و پیاده‌سازی اقدامات اصولی، خدمات حرفه‌ای را ارائه کرده تا کاربران را قادر به دریافت بیشترین کارایی، امنیت و قابلیت اطمینان در کنار قیمت‌های توجیه‌پذیر کند. همچنین کاربران می‌توانند بهره‌مندی از منابع اختصاصی را به‌همراه سادگی به کار گرفتن آن تجربه کنند. برخی قابلیت‌ها جهت مدیریت سرور شامل:

 • نصب و راه‌اندازی سرور
 • رفع مشکل سرور
 • مجازی‌ سازی سرور
 • امنیت و تست نفوذپذیری سرور
 • تضمین کمترین (Down time) ممکن
 • کنترل و نظارت
 • پشتیبانی
 • مدیریت نرم‌افزارها

آموزش مدیریت سرور

نصب و راه اندازی سیستم عامل OS Deployment

نصب و راه‌اندازی سریع سیستم عامل خصوصاً بر روی سرورها یک امر بسیار مهم است. نصب سیستم عامل سرور ممکن است نیاز به مجموعه‌ای از فعالیت‌های پیچیده مانند انجام تنظیمات مربوط به BIOS، RAID، تنظیمات دسترسی و کنترل از راه دور و موارد مشابه داشته باشد. پلتفرم‌های مدیریتی گوناگونی موجود است و به سرپرستان و مدیران فناوری اطلاعات که مایل هستند سیستم عامل را بر روی چندین سرور به‌طور هم‌زمان نصب کنند؛ کمک می‌کنند. OS Deployer با قابلیت تهیه و نصب image، به استاندارد سازی فرآیند‌های سیستم عامل تک یا چندگانه در سازمان کمک کرده و در نتیجه منجر به کاهش هزینه‌های پشتیبانی، آموزش و مدیریت در نگهداری آن‌ها و به‌طور کلی در مدیریت سرور می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد ویژگی‌ها و قابلیت‌های این محصول، نگاهی گذرا به وب‌سایت OSDeployer بیندازید.

مدیریت سرور اختصصی

نصب و توزیع نرم افزار در مدیریت سرور Software Distribution

نصب و توزیع نرم‌افزار‌های مختلف بر روی چندین سرور یکی از چالش‌های کلیدی در server management است. انجام فرآیند نصب نرم‌افزار در دستگاه‌های متعدد و مجزا علاوه بر کاهش بهره‌وری سبب صرف زمان و انرژی بسیار بالا می‌شود. البته پلتفرم‌های مدیریت سرور متعددی وجود دارد که قابلیت نصب نرم‌افزار حتی از راه دور را دارند و همچنین به فرآیند نصب نرم‌افزار بر روی سرورهای متعدد در شبکه به صورت اتوماتیک کمک می‌کند.

مدیریت سرور

مدیریت پچ Patch Management

مدیریت سرور لینوکس

نصب پچ‌ها و سرویس پک‌ها بر روی سرورهای شبکه ترجیحاً اولین قدم در جهت تامین امنیت شبکه سازمان شما است. علاوه بر سیستم عامل، برنامه‌هایی که بر روی سرورها اجرا می‌شوند نیز ممکن است هر از گاهی به ارتقاء و به‌روز‌رسانی و نصب پچ‌ها یا سرویس پک‌ها نیاز داشته باشند. البته یک‌سری از پلتفرم‌های مدیریتی به شما کمک می‌کند تا قدرت مانور بالاتری در نصب و مدیریت پچ‌ها و سرویس پک‌ها در چندین سیستم به‌طور همزمان داشته باشید، در نتیجه بهتر قادر خواهید بود تا زمان و منابع خود را مدیریت کنید که یک ضرورت اساسی برای مدیریت سرور‌های تحت ویندوز است.

نظارت بر منابع

نظارت بر منابع برای مدیران شبکه از آن جهت بسیار مفید است که می‌توانند از میزان مصرف منابع سخت‌افزاری و نرم‌افزاری موجود در شبکه اطلاع پیدا کنند. نظارت بر منابع در بحث مدیریت سرور یک عملکرد بسیار ضروری برای اطلاع از منابع شبکه است. البته پلتفرم‌های مدیریتی سرور از طریق امکاناتی همچون برنامه‌ریزی و زمان‌بندی، گزارش‌گیری و اطلاع‌رسانی از طریق ایمیل، کنترل بیشتری را برای هدایت و مدیریت منابع به شکلی مؤثر فراهم می‌کنند.

مدیریت سرور

اشتراک گذاری ریموت دسک تاپ Remote Desktop Sharing

مدیریت سرور یک کار پر زحمت است، زیرا سرورها عموماً به‌صورت ابزار‌های ایزوله شده‌ای هستند که دارای یک مانیتور مشترک بوده یا به‌طور کلی فاقد مانیتور هستند. راه‌حل‌های کنترل از راه دور باعث می‌شود تا مدیران قادر باشند تا از راه دور به سرورهای ویندوز به‌صورت جداگانه یا هم‌زمان جهت انجام عملیات و فرآیند‌های Server Management متصل شوند.

مدیریت سرور

پلتفرم‌های مدیریتی سرور که موجود هستند امکان دسترسی آسان به سرورها را از هر نقطه در شبکه میسر می‌سازند. 

تنظیمات ویندوز Windows configuration

تنظیمات برنامه‌های Windows، تنظیمات سیستم، تنظیمات دسک‌تاپ و تنظیم امنیت سرورهای شبکه، جهت رفع نیازهای شرکت ضروری است. این چهار رویکرد کاملاً طبقه بندی شده، تمام نیازهای مدیریت سرور را تامین می‌کند.

تنظیمات امنیتی

امروزه با تبدیل شدن سرورها به ستون اصلی کسب‌و‌کارها، اتخاذ و پیاده‌سازی امنیت سرورها برای شرکت‌ها به یک ضرورت تبدیل شده است. ما به بعضی از روش‌های تامین نیازهای امنیتی جهت مدیریت سرور ویندوز اشاره می‌کنیم:

مدیریت سرور
 • کاهش آسیب‌پذیری سرور‌ها با یک مجموعه فعالیت‌های مدیریت سرور روتین جهت مدیریت سیستم عامل، برنامه‌های کاربردی، پچ‌ها و سرویس پک‌ها.
 • به‌روزرسانی مرتب Antivirus برای جلوگیری از آسیب‌های ناشی از هرگونه تهدیدات جدید.
 • نظارت بر جزئیات ورود به سیستم کاربران برای مطابقت با الزامات بازرسی.
 • فعال/غیرفعال کردن تدابیر امنیتی ویندوز توسط کنترل پنل، ماژول‌های MMC، محدود کردن دسترسی USB و غیره برای حفظ حریم خصوصی و امنیت شبکه.
 • اعطای مجوز‌های دسترسی به فایل‌ها، پوشه‌ها و Registry برای کاربران خاص بر اساس نیازها.
 • غیر فعال کردن سرویس‌های غیر ضروری و فعال نگه داشتن مواردی که ضروری است و باید بر روی یک سرور خاص اجرا شوند.

مدیریت سرور

supermod 05 آذر 1395 ۰ دیدگاه
فناوران شبکه سینداد (دانش بنیان)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.