میل سرور

الناز منشاری ۲۷ تیر ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

میل سرور نرم‌افزاری می‌باشد که همانند یک شبکه کامپیوتری عمل نموده و کار اصلی آن تبادل نامه های الکترونیکی می باشد. در واقع Mail سرور دارای امکانات و سرویس‌های خاصی است که برای ارسال میل از یک سرور به سایت‌ها و ایمیل‌های دیگران مورد استفاده قرار می گیرد. و فقط با کلیک کردن یک دکمه از این فرآیند ارسال داده استفاده می‌نمائیم. سرور پست الکترونیکی مثل یک پستچی در یک محله عمل می‌کند و عملکرد آن بدین صورت است که هر ایمیل پس از ارسال از مجموعه‌های سرویس دهنده پست الکترونیک که در آن آدرس گیرنده برای ایمیل مشخص می‌گردد، عبور نموده و به سرور مقصد می‌رسد. این فرایند درست همانند رد و بدل شدن داده در اینترنت می‌باشد. هر ایمیل به چندین بسته اطلاعاتی تقسیم می‌شود که همه آن‌ها روی یک کامپیوتر مرکزی (ایمیل سرور) که سرویس ایمیل را میزبانی می کند قرار می گیرند. وقتی فرستنده بر روی کلید Send کلیک نماید، بسته های اطلاعاتی از طریق اینترنت به سروری که سرویس ایمیل گیرنده را پشتیبانی می کند ارسال می شود، در این زمان سرور گیرنده به دنبال آدرس ایمیل فرد گیرنده می گردد و به محض یافتن آن، ایمیل را در پوشه inbox آن منتشر می سازد، بدین ترتیب شخص گیرنده ایمیل را همانگونه که فرستنده ارسال نموده است، مشاهده می نماید.

مزایای استفاده از میل سرور:

  • دسترسی از داخل سازمان و خارج
  • امکان اشتراک گذاری تقویم و برنامه‌های روزانه
  • سازگاری با دستگاه‌های موبایل و تبلت‌ها
  • دارای قابلیت و حفاظت‌های امنیتی قوی

اکثر افراد از “ایمیل کلاینت“های web-based مثل یاهو میل یا جیمیل استفاده می کنند. کسانی که نیاز به فضای بیشتر برای ایمیل های خود دارند مثل بیزینس ها باید روی سرورهای خودشان حساب کنند. این یعنی آنها باید راهی برای ارسال و دریافت ایمیل ها داشته باشند که این خود نیاز به راه اندازی میل سرورها را ایجاد می کند.

نرم افزارهای معروفی برای راه اندازی میل سرورها موجود هستند مثل QMail ،Postfix ،Microsoft Exchangeو .Kerio Connect

این برنامه ها مراحل انتقال ایمیل ها را در پشت صحنه تسهیل می کنند. درواقع تمامی آن سرورهای میانی از چنین نرم افزارهایی استفاده می کنند. کسانی که ایمیل ها را روی این سرورها ارسال و دریافت می کنند تنها پروسه ارسال و دریافت را می بینند

در نهایت میل سرورها کامپیوترهایی هستند که جا به جایی فایل ها به مقاصد مورد نظر را امکان پذیر می کنند. در اینجا، منظور از فایل ها ایمیل ها هستند. همانطور که به سادگی از میل سرورها استفاده می کنیم خیلی خوب است که حداقل طریقه کارکردشان را در حد ابتدایی بدانیم.

 

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.