آموزش نصب وردپرس روی cPanel

رضا جمالی ۱۰ تیر ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

در این مقاله به آموزش نصب وردپرس روی Cpanel خواهیم پرداخت. ابتدا از سایت همیار وردپرس برای دریافت جدیدترین نسخه ورد پرس اقدام کنید. پس از دانلود باید نگارش جدید وردپرس را به‌صورت فایل زیپ بر روی دسکتاپ کامپیوتر خود ذخیره کنید. سپس وارد سی پنل خود شوید و مراحل نصب وردپرس را بر روی هاست آغاز کنید.

دریافت جدیدترین نسخه ورد پرس

 

وقتی بر روی (File Manager) کلیک کنید، وارد صفحه‌ای می‌شوید که در قسمت سمت چپ آن مشابه شکل زیر پوشه (public_html) را مشاهده می‌کنید.

پوشه public_html در file manager

پوشه (pubilc_html) ریشه‌ی هاست شماست و شما باید در همین پوشه فایل های وردپرس خود را قرار دهید.
برای قرار گرفتن فایل‌های وردپرس در پوشه (public_html)، باید مطابق شکل زیر از طریق گزینه (upload) در هاست نسخه وردپرس را به صورت فایل (zip) آپلود کنید.

 

آپلود وردپرس در هاست

 

پس از آپلود شدن پوشه وردپرس باید بر روی پوشه زیپ آن راست کلیک کنید و گزینه‌ی (Extract) را انتخاب کنید تا پوشه وردپرس را از زیپ خارج کنید.

 

خارج کردن فایل وردپرس از زیپ

 

مطابق شکل زیر وقتی نسخه وردپرس را (extract) می‌کنیم، باید فایل زیپ آن را از داخل سی‌پنل خود پاک کنید.

 

پاک کردن فایل زیپ وردپرس در سی پنل

 

سپس بر روی پوشه آبی رنگ (wordpress) در شکل بالا کلیک می‌کنیم تا تمام فایل‌های درون پوشه‌ی (wordpress) را از درون پوشه‌ی وردپرس به پوشه‌ی (public_html) انتقال دهیم.
همان‌طور که در شکل زیر می‌بیند، برای انتقال تمام فایل‌های وردپرس بر روی تمام فایل‌ها راست کلیک می‌کنیم و گزینه‌ی (Move) را انتخاب می‌کنیم.

 

انتقال فایل های وردپرس به پوشه public_html

 

وقتی در شکل بالا گزینه (Move) را انتخاب می‌کنیم، مطابق شکل زیر پنجره‌ای باز می‌شود که در این پنجره مسیر فعلی تمام فایل های وردپرس به‌صورت (public_html/wordpress/) مشخص شده است و شما باید کلمه‌ی (wordpress) را از مسیر مشخص شده در شکل پاک کنید و فایل‌ها را به پوشه‌ی (public_html) برای نصب وردپرس روی (Cpanel) انتقال دهید.

 

نصب وردپرس روی سی پنل

ساخت پایگاه داده

سپس باید کارهای مربوط به دیتابیس را انجام دهیم که برای این کار باید بر روی گزینه‌ی (Database ®MysQl) در داخل سی پنل که در شکل زیر مشخص شده است، کلیک کنیم.

کلیک روی گزینه Database ®MysQl در سی پنل

با کلیک بر روی لینک (Database® MysQl) که در شکل بالا مشخص شده است، وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شویم که باید برای وردپرس یک دیتابیس ایجاد کنیم.

ایجاد دیتابیس برای وردپرس

همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید، (webyar) نام کاربری هاست ماست و در ادامه داخل کادر سفید باید اسمی را به‌عنوان اسم دیتابیس تایپ کنیم که در شکل ما نام (saze20) را تایپ کرده‌ایم.
پس از تایپ نام باید بر روی دکمه (create Database) کلیک کنیم که یک پاپگاه داده با نام (webyar_saze20) ایجاد می‌شود. در مرحله‌ی بعد باید مطابق شکل زیر برای پایگاه داده‌ای که ایجاد کردیم، نام کاربری و پسورد تعریف کنیم.

ایجاد پایگاه داده با نام webyar_saze20

همان‌طور که در شکل بالا می‌بینید، نام کاربری پایگاه داده را (webyar_saze22) تعریف کرده‌ایم و باید حتما پسورد پایگاه داده را هم مشخص کنید و آن را به‌خوبی به‌خاطر بسپارید؛ چون در مراحل بعدی نصب به آن نیاز دارید. در مرحله بعد باید طبق شکل زیر نام کاربری را به پایگاه داده اضافه کنیم.

اضافه کردن نام کاربری به پایگاه داده

پس از فشردن دکمه (Add) وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شویم که باید تمام گزینه‌های موجود در آن را انتخاب کنیم و سپس بر روی دکمه‌ی (Make change) کلیک می‌کنیم تا برای نصب وردپرس روی (Cpanel) پایگاه داده به صورت کامل ایجاد شود.

کلیک بر روی دکمه Make change

تمام مراحل مربوط به ایجاد پایگاه داده در این مرحله به پایان می‌رسد.

نصب و راه اندازی وردپرس

برای نصب فایل‌های وردپرس باید آدرس سایت خود را در مروگر وارد کنید. در صورتی که تمام مراحل فوق را به درستی انجام داده باشید، هنگام وارد کردن آدرس سایت خود در مرورگر با صفحه‌ای مطابق شکل زیر مواجه می‌شوید.

وارد کردن آدرس سایت در مروگر

پس از عبور از صفحه بالا وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شوید که در فرم این صفحه باید نام پایگاه داده و نام کاربری و پسورد آن را به‌درستی وارد کنید و به‌سایر گزینه‌ها مثل میزبان پایگاه داده و پیشوند جدول کاری نداشته باشید.

وارد کردن نام پایگاه داده و نام کاربری و پسورد

سپس با زدن دکمه “فرستادن ” وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر به شما نشان داده می‌شود.

کلیک بر روی گزینه فرستادن

با زدن دکمه “اجرای نصب ” وارد صفحه‌ای مطابق شکل زیر می‌شوید که باید در آن نام کاربری و پسورد ورود به سیستم وردپرس را مشخص کنید.

وارد کردن نام کاربری و پسورد ورود به سیستم وردپرس

پس از فشردن دکمه ” راه‌اندازی وردپرس” نصب وردپرس روی (Cpanel) به‌طور تمام و کامل انجام می‌شود و شما می‌توانید با استفاده از نام کاربری و پسوردی که در مرحله قبل تعریف کردید، وارد سیستم وردپرس خود شوید.

ورود به سیستم وردپرس

 

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.