بازیابی رمز عبور root در CentOS 6.x

رضا فرخندگان ۱۹ خرداد ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

در این مقاله قصد داریم بازیابی رمز عبور root در CentOS 6.x را آموزش دهیم.

بازیابی رمز عبور root در CentOS 6.x

یکی از ساده‌ترین راه‌ها پس از گم کردن رمز عبور برای دوباره تنظیم کردن آن این است که سیستم را در حالت “Single User Mode” اجرا کنیم. در این حالت سیستم شما در حالت “run level 1” اجرا می‌شود و در آن‌جا می‌توان رمز عبور را تغییر داد.

قدم اول:

وقتی سیستم (boot) می‌شود، پیغام می‌دهد “Press any key to enter the menu”.

قدم اول Recover کردن رمز عبور root در CentOS 6.x

قدم دوم:

پس از آن سیستم‌عامل خود را می‌توانید انتخاب کنید. قبل از انتخاب با فشردن کلید “a” به تنظیمات بخش کرنل می‌رویم. به خاطر داشته باشید می توانیم با فشردن کلید “Esc” فرآیند را متوقف کنیم.

ورود به تنظیمات بخش کرنل

قدم سوم:

برای تبدیل حالت کرنل به (single mod)، می‌توان عدد ۱ را تایپ کرد یا می‌توان کاراکتر (s) را تایپ کرد.

تبدیل حالت کرنل به single mod

قدم چهارم:

می‌توانید با تایپ عبارت “runlevel” متوجه شوید در کجای سیستم هستید. عبارت “passwd” را تایپ کرده و “enter” را بزنید. سپس از شما رمز عبور جدید خواسته می‌شود که می‌توانید آن را مشخص کنید و رمز جدید را جایگزین کنید.

جایگزین کردن رمز جدید در CentOS 6.x

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.