نصب Docker در Ubuntu

الناز منشاری ۰۷ خرداد ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

استفاده از داکر(Docker) در اوبونتو:

در این مقاله می‌خواهیم به نصب داکر روی اوبونتو برای استفاده از wordpress بپردازیم. ابتدا می‌بایست LAMP را بر روی windows box اجرا نماییم و سپس کل پروژه را بر روی آن بسازیم و گسترش دهیم. داکر دلایل زیادی برای محبوبیت در سال‌های اخیر دارد، در زیر به توضیح چند نمونه از آن‌ها می‌پردازیم:

سربار کمتر

استفاده از ماشین‌های مجازی به شما اجازه می‌دهد تا بدون محدودیت محیط مورد نیاز خود را گسترش دهید. میدانیم ماشین مجازی به گونه عمل می‌کند که به سیستم عامل اصلی شما صدمه‌ای وارد نمیکند: همانند کامپیوتری در کنار کامپیوتر شما عمل می کند و می‌توان از هر چند سیستم عامل مورد نیاز استفاده کرد اما لازم به ذکر است برای فراهم کردن این محیط نیاز به انجام فرآیندهای بیشتر بر روی Cpu ،حافظه، فضای دیسک بیشتر و … دارد که همه ی این ها سبب ایجاد سربار برای سیستم می‌شود. لازم به ذکر است داکر یک ماشین مجازی نیست و خود را شبیه به یک سیستم مجزا در کامپیوتر شما نشان نمی‌دهد تا از منابع استفاده کند و سرعت سیستم را پایین بیاورد به جای آن از یک راه حل هوشمندانه استفاده می کند به این صورت که از طریق کرنل لینوکس به برنامه‌ها و … دسترسی پیدا می کند و فرآیندهای لازم را اجرا می‌نماید. به این ترتیب کارآیی بهبود می‌یابد و سرعت سیستم کاهش نمی‌یابد.

پکیج و بسته‌بندی

طراحی داکر به گونه‌ای است که تمام پیش‌نیازها، ابزار و تنظیمات آن در خود پکیج داکر وجود دارد و شما می توانید در هر پلتفرمی از آن بهره ببرید. این ویژگی سبب می شود تا از سردرگمی برای پیدا کردن نیازها و نصب آن ها طبق نسخه پشتیبانی کننده و … رها شوید.

کاربرد گرایی

همان طور که گفته شد ماشین های مجازی بسیاری برای مجازی سازی وجود دارد اما بیشتر آن‌ها سرور گرا می‌باشند و بر اساس سرور طراحی گردیده‌اند و صرفا ادمین توانایی کار با آن‌ها را دارد درحالی‌که داکر بر پایه اپلیکیشن بنا شده است و علاوه بر ادمین، برنامه نویسان نیز توانایی استفاده و بهره‌وری از آن را دارند.

حفظ کدهای ورژن

تقریبا تمام برنامه نویسان با این مشکل رو‌به‌رو شده‌اند که با رفع یک باگ از برنامه ممکن است چند باگ جدید پدیدار شود، به منظور جلوگیری از ایجاد باگ و خطاهای زیاد داکر یک ویژگی تعبیه کرده است که هنگام آپدیت و به روز‌رسانی به نسخه بالاتر ویژگیهای ورژن اصلی حفظ گردد و فقط ویژگیهایی که برای نسخه بالاتر تعبیه شده است به‌روز‌رسانی و اضافه گردد و تمام قطعه کدها از اول نوشته نشود.

رجیستری عمومی

رجیستر کردن داکر یک راه ساده برای به اشتراک گذاشتن کدهای خود با جامعه می‌باشد و دیگر برنامه نویسان نیز می توانند از آن‌ها بهره ببرند. می‌توان سرویس کامل یا حتی wordpress نصب شده را نیز به طور کامل به اشتراک گذشت.

نصب و راه اندازی Docker

یکی دیگر از دلایل محبوبیت داکر نصب و راه اندازی ساده آن می‌باشد. تا زمانی که کانکشن اینترنت داشته باشید می‌توانید با چند کامند ساده apt-get داکر را نصب نمائید. پیش از نصب مطمئن شوید که سیستم شما ۶۴ بیت است و کرنل لینوکس شما ورژن3.10یا از آن به بعد است. برای چک کردن ورژن کرنل از دستور زیر می‌توانید استفاده کنید:

uname -r

حال باید منابع سیستم را به روز رسانی کنید:

sudo apt-get update

برای اینکه مطمئن شویم apt می‌تواند پکیج ما را از طریقhttps- وca-certification نصب کند کد زیر را اجرا می‌کنیم:

sudo apt-get install apt-transport-https ca-certificates

قدم بعدی نصب کلید GPG است؛ این یک سیستم است که سبب می‌شود apt بتواند پکیج‌ها و کدهای داکر را رمزگشایی کند و از آن‌ها بتواند استفاده کند، ابتدا کد زیر را وارد کنید:

sudo apt-key adv --keyserver hkp://p80.pool.sks-keyservers.net:80 --recv-keys 58118E89F3A912897C070ADBF76221572C52609D

سپس بایست منبع داکر را با ایجاد یک فایل /etc/apt/sources.list.d/docker.lis به منابع اضافه کنیم. میتوان از قطعه کد زیر استفاده کرد:

sudo -i

echo "deb https://apt.dockerproject.org/repo ubuntu-xenial main" > /etc/apt/sources.list.d/docker.list

exit

اکنون دوباره apt را به روز‌رسانی میکنیم:

sudo apt-get update

اگر پیش از این داکر را نصب کرده‌اید با دستور زیر آن را بروزرسانی کنید:

sudo apt-get purge lxc-docker

می‌توان چک کرد که apt از یک منبع درست استفاده میکند:

apt-cache policy docker-engine

میتوان با دستور زیر ملزومات نصب داکر را نصب نمائید:

sudo apt-get install linux-image-extra-$(uname -r) linux-image-extra-virtua

در نهایت اکنون می توانیم داکر را نصب نمائیم:

sudo apt-get install docker-engine

پس از اتمام نصب نیاز است تا سیستم ریبوت شود. برای تست کردن از درست نصب کردن داکر از این دستور استفاده می‌نمائیم:

sudo docker run hello-world

پس از آن پیغامی نمایش داده می‌شود که بیانگر نصب درست داکر بوده است.

This message shows that your installation appears to be working correctly.

قدم بعدی پس از نصب داکر، نصب ابزارهای آن می‌باشد. این ابزارها برای اجرای اپلیکیشن‌های داکر و استفاده از آن‌ها بسیار مفیدند. این ابزار به طور پیش فرض بر روی اوبونتو قرار ندارند و باید آن‌ها را از منبع GitHub دریافت و نصب نمائید.

sudo
curl -L https://github.com/docker/compose/releases/download/1.8.1/docker-compose-`uname -s`-`uname -m` > /usr/local/bin/docker-compose
chmod +x /usr/local/bin/docker-compose
exit

پس از اتمام می‌توان wordpress را نصب کرد.

git clone https://github.com/visiblevc/wordpress-starter your-project-name
cd your-project-name
docker-compose up

با اجرای این دستورات داکر شروع به کار می نماید تا تمام نیازهای دیتا بیس و همچنین wordpress را نصب می‌نماید.

قدم بعدی به اشتراک گذاشتن دایرکتوری‌ها بین کامپیوتر و داکر می باشد که به شما اجازه می دهد تا ماشین شما بتواند فایل ها را در آن پکیج اجرا نماید. با استفاده از فایل  docker-compose.ymlمی توان دایرکتوری‌ها را کنترل کرد .فایل‌هایYum  فایل‌هایی حاوی تمام تنظیماتی هستند که شما به ان نیاز دارید. این فایل را در یک ادیتور باز کنید و “Volumes” را در آن پیدا کنید سپس محتویات آن را با زیر عوض کنید:

./data:/data
./wp-content/themes/the-theme:/app/wp-content/themes/the-theme

پس از آن آدرس دایرکتوری شما به  /app/wp-content/themes/the-theme تغییر خواهد یافت.

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.