بررسی و رفع مشکل MeltDown و Spectre در لینوکس

حامد الهی فر ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ۰ دیدگاه

MeltDown یک حفره امنیتی ساده است که حریم های امنیتی بین نرم افزار و سیستم عامل را می شکند. این حفره اجازه می دهد نرم افزار به حافطه کرنل و یا حافظه امن دیگر نرم افزار ها دسترسی داشته و به اطلاعات محرمانه مانند رمز عبورها و کلید های رمزنگاری شده دسترسی پیدا کند.

Spectre یک حفره امنیتی سطح پایین است که می تواند لایه ایزوله شده بین دستگاه های موبایل، رایانه های شخصی و سرور های هاست شده در مجازی سازها نفوذ کرده و به اطلاعات دیگر ماشین ها مجازی دسترسی پیدا کند.

در اینجا برای شما اسکریپت تست کرنل سرور جهت بررسی نفوذ پذیری این 2 حفره امنیتی قرار داده شده است. این اسکریپت به دقت این مشکل را تشخیص داده و شما را برای رفع آن راهنمایی می کند.

برای اجرا در حالت ROOT باشید:

git clone https://github.com/speed47/spectre-meltdown-checker.git

sudo ./spectre-meltdown-checker.sh

cd spectre-meltdown-checker/

 

درصورتی که سیستم و یا سرور شما به این حفره آلوده باشد پیشنهاد می شود از آن استفاده حساس نکرده و مشکل سرور را با استفاده از کامند های بروزرسان رفع نمایید.

$ sudo yum update [On CentOS/RHEL]

# pacman -Syu [On Arch Linux]

$ sudo dnf update [On Fedora]

$ sudo apt-get update [On Debian/Ubuntu]

فناوران شبکه سینداد (آهنگ نوآوری)

سینداد یعنی هدیه‌ی سیمرغ، یا فرزند سیمرغ؛ به عبارتی یعنی خود سیمرغ، با همه ی شگفتی هایش، اما جوانتر و سرزنده تر. و این چیزی است که ما سعی می کنیم در سینداد باشیم. از سال ۱۳۸۵ دانش مان را به صورت خدماتی در حوزه ی هاستینگ، شبکه و تولید نرم افزار در اختیار مشتریان مان قرار داده ایم و به این افتخار می کنیم که تک تک آنها تا به امروز همراه ما مانده اند. باور داریم که سینداد صرفاً یک شرکت نیست، بلکه نوعی باور است به ارائه ی شگفت انگیز از هر چیز.